A munkaügyi hatóság az idei első negyedévben 5 918 munkáltatótellenőrzött, és a foglalkoztatók 58 százalékánál talált munkaügyi jogsértéseket. Ezek a szabálytalanságok az ellenőrzés alá vont foglalkoztatottak (34 066 fő) több mint felét érintették.
A munkáltatói jogsértések aránya növekedett, afoglalkoztatottakat érintőeké pedig csökkent a tavalyi év hasonló időszakához képest – áll a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának legfrissebb jelentésében.
A hatóság leginkább a munkaszerződés-, illetve bejelentés nélküli foglalkoztatás feltárására koncentrált.
Az ellenőrzési tapasztalatok szerint még mindig kiemelkedő szabálytalanság a feketefoglalkoztatás. A munkaügyi jogsértéssel érintett munkavállalók 13 százalékát (2844 főt) foglalkoztatták ugyanis munkaszerződés és bejelentés nélkül, ami több, mint amennyi a tavalyi ellenőrzésnél volt.
A vizsgált időszakban a feketefoglalkoztatás a legtöbbször úgy jött létre, hogy elmulasztották a munkaszerződés szerinti foglalkoztatáshoz fűződő bejelentési kötelezettséget. Ami persze azt jelenti, hogy nem fizettek közterhet a foglalkoztatás után. Kisebb mértékben ugyan, de találkoztak olyan esettel is, amikor az egyszerűsített foglalkoztatásnál maradt el a bejelentés, vagy a munkaszerződés megkötése, illetve színlelt szerződés állt a munkavégzés mögött.
A tavalyi év I. negyedévéhez képest jelentősen nőtt a „feketemunkások" aránya, különösen az építőipari vállalkozásoknál (34 százalék). Az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 5 százaléka jutott a mezőgazdasági ágazatra, ami enyhe növekedést mutat. A gépipart nem számítva a feldolgozóiparban tevékenykedő munkáltatóknál is emelkedett a feketemunkát érintő jogsértések aránya, 7-ről 9 százalékra. A személy- és vagyonvédelmi cégek „adták" most a feketemunkások 15 százalékát (tavalyi még 14 százalékon álltak). Így ők továbbra is a 3 „legfertőzöttebb" ágazat közé tartoznak.
A kereskedelmi vállalkozásoknál szintén csökkent kissé tavalyhoz képest a munkaszerződés- és bejelentés nélküli munkavállalók aránya (13-ról 12 százalékra). A vendéglátásban viszont jóval alacsonyabb arányú (10 százalékos) volt a feketefoglalkoztatás, mint egy éve.
Fotó: FreeDigitalPhotos
Sikerescég.hu/fn.hir24.hu