Mi is az a SEPA?
A Single Euro Payment Area, vagyis az Egységes Euró Fizetési Övezet lényege, hogy az unió tagállamaiban a fogyasztók és a cégek azonos feltételek mellett tudjanak eurós pénzforgalmat (átutalásokat, beszedéseket) bonyolítani. A SEPA jelenlegi tagjai az EU 28 országa mellett Izland, Lichtenstein, Monaco, Norvégia és Svájc.
Az övezeten belül az eurós tranzakciókat a SEPA szabályok szerint kell végrehajtani, aminek a lényege, hogy mindenhol azonos adattartalommal és formában kell benyújtani a megbízásokat a pénzforgalmi szolgáltatókhoz. Az átutalások formátuma tehát azonos, ezt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy a pénzforgalomban "egy nyelvet beszélnek", ami hatékonyabbá és átláthatóbbá teszi a folyamatokat. Azonos adatokat könnyebb feldolgozni, és mindez csökkentheti a tranzakciók költségeit és a hibák valószínűségét. Van, ami egyszerűsödik is, mint például hogy egy tranzakciónál a kedvezményezett számla vezetőjének megadásánál elég lesz az IBAN kódot megadni, a BIC-kódot már a bankok biztosítják a tranzakcióhoz.
Évek óta megy a munka
Az uniós szabályozók 2002-től 2010-ig türelmesen figyelték, ahogyan az egységes eurós pénzforgalmi rendszer az önszerveződés alapján fejlődött. Az önszerveződés egyik fontos eredménye, hogy a bankok delegáltjai az Európai Pénzforgalmi Tanács (European Payment Council - EPC) berkein belül kidolgozták több fizetési módra (beszedés, részben a kártyás fizetés, átutalás) a SEPA-szabványokat, de a piaci szereplők maguktól már nem mutattak kellő előrehaladást bevezetésük terén.
Ezt látva az uniós szabályozók aktívan beleavatkoztak a folyamatba, és meghatározták a SEPA-szabványoknak megfelelő pénzforgalom bevezetésének végső határidejét és egyéb feltételeit. Az euróövezeten belüli országokban először 2014. február elseje volt a véghatáridő, amelyet aztán - egy alkalommal kivételesen - augusztus elsejére módosítottak (), mert túl sokan voltak, akik nem készültek fel a bevezetésre. Az euróövezeten kívüli országok azonban még hátra vannak,
Magyarország is ide tartozik, a végdátum nálunk 2016. október 31.