Jelenleg a Világgazdasági Fórum versenyképességi rangsorában épphogy csak befértünk a középmezőnyben, míg az Európai Unió tagállamai közül a sereghajtók táborát erősítjük, tehát nagy szükség lenne a vállalati szfére élénkülésére.
A felmérés során 500 hazai kkv-t kérdezett meg arról, hogyan alakulhat idén versenyhelyzete konkurenseihez képest. Egyre több vállalkozás bízik a javulásban. „A cégvezetők nyilatkozatai alapján azt látjuk, hogy a vállalkozások stabilnak vélik piaci pozíciójukat, hiszen döntő többségük szerint nem változik versenyhelyzetük versenytársaikkal szemben a következő egy év során. A javuló versenyhelyzetre számítók aránya azonban kismértékben, 20 százalékról 24 százalékra nőtt, tehát közel minden negyedik kkv véli úgy, hogy idén erősödhetnek konkurenseikkel szemben” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
"A különböző méretű vállalkozások közül a legnagyobb kkv-k eddig általában jóval derűsebben látták piaci pozíciójukat, most azonban fordult a kocka: míg a középvállalkozásoknál erőteljesen, 30 százalékról 24 százalékra lecsökkent a javuló versenyhelyzetre számítók aránya, addig a mikrovállalkozásoknál éppen ellenkezőleg, kifejezetten megugrott a jobb piaci pozícióra számító cégek aránya. Úgy tűnik tehát, hogy a kicsik felzárkózhatnak a nagyokhoz” – mondta el Kovács Viktor Zoltán.
A kisebb vállalkozások sokkal inkább vállalkozásbarátnak látják a kormányzat gazdaságpolitikáját. „Az idei évben elérhető kedvező MFB források, valamint a várhatóan felgyorsuló uniós pályázatok megjelenése segíthet a versenyképességen, amennyiben ténylegesen vállalkozásfejlesztésre fordítják azokat” – tette hozzá a szakember.
Elsősorban az ipari és a kereskedelmi cégek gondolják úgy, hogy idén jobb helyzetbe kerülhetnek az ágazat többi szereplőjéhez képest, míg a szolgáltató szektorban kicsit pesszimistábbak, csupán minden ötödik kkv van ezen a véleményen.