„Jelenleg stagnál a kkv-k beruházási kedve, tízből 4 vállalkozás készül fejleszteni az előttünk álló egy évben. Az NHP kifutásával feltehetően megtorpan a cégek beruházási hajlandósága, de a fogyasztás folyamatos bővülése, az uniós források és a még két évig elérhető uniós garanciaprogram (COSME) mind hozzájárulhat a beruházások jelenlegi szinten tartásához vagy akár emelkedéséhez. A cégek legnagyobb része – az előző negyedévhez hasonlóan – informatikai beruházásokra készül (18%), miközben a gépek, berendezések fejlesztését tervezők aránya 12%-ról 17%-ra ugrott, a gépjárműpark korszerűsítésére pedig minden tizedik kkv készül.” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
A méret, a területi elhelyezkedés és a szektor is meghatározó
A vállalkozások mérete jelentősen meghatározza a beruházási szándékot:
- a középvállalkozásoknál erőteljesen, 48%-ról 60%-ra ugrott a beruházási kedv,
- a mikrovállalkozásoknál csupán kisebb mértékű növekedés történt, 40%-ról 42%-ra,
- miközben a kisvállalkozások fejlesztései kedve 43%-ról 36%-ra zsugorodott.
Míg a mikrovállalkozásoknál az IT, a kisvállalkozásoknál pedig a gépek, berendezések korszerűsítésére készülnek a legtöbben, addig a középvállalkozások e két területre fókuszálnak szinte megegyező arányban.
A különböző ágazatok közül egyedül a kereskedelemben készülnek az átlagnál alacsonyabb arányban fejleszteni (31%). A szolgáltató szektorban ez az arány 43%, a mezőgazdaságnál 47%, az iparban pedig 50%.
A beruházási hajlandóság a cég területi elhelyezkedésétől is nagymértékben függ:
- Nyugat-Dunántúlon a cégek több mint fele (55%) tervez fejlesztést,
- Pest megyében mindössze 31% ez az arány.
„A középvállalkozások, az ipari szektor és a Nyugat-dunántúli régióban elhelyezkedő cégek az átlagot bőven meghaladó beruházási szándéka bizalomra adhat okot a jövőre nézve, és akár húzóerőt is jelenthet a többi vállalkozás számára” – tette hozzá a szakértő.