Az építőiparban 1187 új cég jött létre Magyarországon 2018 második negyedévében, ami ugyan hat százalékkal elmarad az első negyedéves értéktől, de 12 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál. A magas cégalapítási szám annak fényében különösen kiemelkedő, hogy a 2012-2016 közötti időszakban csak 600-700 új építőipari cég jött létre negyedévenként.
„A magas cégalapítási érték mellett csupán 998 cégtörlés történt az ágazatban, aminek következtében a cégek száma dinamikusan növekszik, és ezzel az építőipar erősen kiemelkedik a többi ágazat közül” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója. A cégtörlések száma abból a szempontból is érdekes, hogy egy éve teljesen konstansnak tekinthető. Ez igen meglepő egy olyan turbulens és érzékeny ágazatban, mint az építőipar.
Ettől persze még nem lesz egészséges az ágazat, a cégtörlési arány és a cégfluktuáció igen magas a cégek számához viszonyítva. Csak 2018 második negyedévében az építőipari cégek öt százaléka ellen indult végrehajtás, 192 esetben indult felszámolási eljárás az ágazat szereplői ellen. A kifizetetlen számlák aránya továbbra is magas. Ezzel együtt az ágazat termelési volumene továbbra is szépen alakul, áprilisban és májusban 14-15 szézalékos növekedés volt tapasztalható az előző év azonos időszakához mérten, igaz némi elmaradás tapasztalható a 2018 eleji csúcsértékhez képest. Van is hova fejlődni az ágazatnak, ezzel a termelési szinttel Magyarország az EU-s lista vége fele található.
Túlfűtött az építőipar
Az ágazat jövője ugyanakkor még távolról sem nevezhető kiszámíthatónak. Nagy kérdés, mi fog történni 2020 után, amikor az EU-s pénzek erős csökkenésére van kilátás és az állami szerepvállalásban is átalakulás várható. „Bármennyire túlfűtöttnek is tűnik jelenleg az építőipar, ez jelentős részben mesterséges hatások eredménye, és csak kisebb részben a versenyszféra önálló teljesítménye” – mondja az Opten szakértője.