Magyarországon jelenleg mintegy 2,5 millió nyugdíjas van, akik közül nagyjából kétmillióan kapnak öregségi nyugdíjat. A GKI felmérésből kiderült: a nyugdíjasok öt százaléka kötetlen munkaidőben, két százalékuk távmunkában, és mindössze két százalékuk tudná elképzelni magát teljes munkaidőben. Rámutatnak arra is, hogy mintegy félmillió nyugdíjas valamilyen formában törekszik a munkavállalásra, ebből negyedmillió részmunkaidőben, ötvenezer teljes munkaidőben.
Településtípusonként és nemenként nincs lényegi eltérés a nyugdíj mellett munkát vállalni szándékozók arányában, mindegyik egyaránt húsz százalék. A közép- és felsőfokú végzettségű nyugdíjasok negyede, az egykori szakmunkások és a nyolc osztályt vagy kevesebbet végzettek 14 százaléka dolgozna tovább. Így a munkát kereső nyugdíjasok között 12 százalékos a felsőfokú végzettségűek, 26 százalékos a szakmunkások aránya, míg a középfokú és a 8 osztályt vagy kevesebbet végzettek egyaránt egyharmados súlyt képviselnek.
A rugalmas foglalkoztatási formák a vonzóak
A hatvan év alatti nyugdíjasok csaknem kétharmada szeretne dolgozni, viszont a nyugdíjasokon belüli részarányuk csekély. Ugyanakkor a 60-69 éveseknek csak 24 százaléka, a hetven felettieknek pedig nyolc százaléka dolgozna. Végeredményben a potenciális munkavállalók többsége, hatvan százaléka hatvan és hetven év közötti – állapítja meg a GKI.
A nyugdíjasok munkavállalási hajlandósága az életkor növekedésével természetesen csökken, és összességében is csak mintegy ötödük szeretne valamilyen formában elhelyezkedni. Ugyanakkor körükből több százezer fővel lenne növelhető a foglalkoztatás, különösen, ha a munkaadóknak sikerül a többségük által elvárt, rugalmas foglalkoztatási formákat is megteremteni – összegezte a kutatás.