„Az agráripar valamelyest az elején jár még ezeknek a fejlesztéseknek. Azt látni kell, hogy korábban, a 17-18. századi ipari forradalom idején a mezőgazdaság kivette részét a technológiai fejlődésből, és úttörői voltak ennek a területnek. Az Ipar 3.0, illetve most már az Ipar 4.0 tekintetében viszont az ágazat némileg lemaradva követi a trendeket. Elég csak arra gondolni, hogy az autógyártásban milyen régóta használnak robotokat vagy automatizált gépsorokat. Ezzel szemben a mezőgazdaságban az önjáró vagy automatizált gépek még nem terjedtek el ilyen mértékben” – összegezte a Trend FM műsorában a PwC Magyarország tanácsadója.
A borászatok már szenzorokkal figyelik a mikroklímát
Damjanovics Bence hozzátette, hogy néhány szektorban viszont látványosan előrébb tartanak a fejlesztések. Például, ha a szőlészetet, bortermelést nézzük, akkor Magyarországon is vannak olyan borászatok, amelyek alkalmazzák már a szenzortechnológiát és az okosmegoldásokat. Ezt ösztönözhette részben az is, hogy az egyes bortermelő vidékeken különböző mikroklímák vannak, amelyeket nagyon precízen figyelembe kell venniük a gazdálkodóknak.
„Az önjáró gépek, önjáró traktorok is egyre inkább megjelennek az ágazatban, és megemlíthetők a nagy öntözőberendezések és a meteorológiai állomások is. Jelenleg az egyik leginkább ’forró’, felfutó terület a drónok mezőgazdasági művelésben való használata” – fejtette ki a szakember.
Az Egyesült Államokban jóval elterjedtebb megoldásnak számít a drónokkal való permetezés vagy a szántóföldek légi felmérése. Nyugat-Európában is látunk már erre példákat. Franciaországban a kisebb gazdálkodók például szövetkezetekbe tömörülve érik el a beruházásokhoz szükséges méretgazdaságosságot.