Egy 2021-es globális kutatás (Mobile App Download and Usage Statistics 2021) felhívta a figyelmet arra, hogy a mobilozással töltött időnk 88 százalékát valamilyen app használatával töltjük. Egy átlagos ember 80 appot tölt le a telefonjára, ugyanakkor napi szinten már csak 9-et használ, havi szinten pedig átlagosan 30 darabot. Ez azt jelenti, hogy az átlagos felhasználó az alkalmazások 62 százalékát egyáltalán nem használja, 25 százalékát pedig letöltést követően csak egyetlen egyszer.
Alkalmazások svájcibicskája Kínából
A kínai pénzügyi piacon megvalósultak azok a fintech szuperappok, amelyek svájci bicskaként működve lehetőségek tucatját adják az ügyfelek kezébe. Egy ilyen app létrejöttéhez partnerségekre és rugalmasan bővíthető, modulárisan felépített alkalmazásra van szükség, illetve olyan szervezetre, amely képes ilyen megoldásokban gondolkodni. A WeChat, amely a neve alapján csevegést ígér, lényegében mindent tud, amire a városi életben szükség lehet. Fuvar rendelésétől az ételkiszállításig, a fizetésen át a barátok közti apróbb utalások kezeléséig és persze a közösségi médiában való létig. A Tencent alkalmazását használva, ha az e-kereskedelmi funkciókat is beleszámoljuk, akkor milliónyi különböző szolgáltatást kínál a WeChat.
App az appban
A szuperapp építésben talán a neobankok jutottak a legmesszebbre, amelyek a kezdő befektetők és a kriptovalutával kereskedők számára is kínálnak pénzügyi termékeket. A kriptovaluta vásárlást és a részvényekkel történő kereskedelmet is egy-egy pénzügyi partner nyújtja a neobankok ügyfeleinek, akik azonban a szokott appban egy új menüpontként találkoznak ezekkel a lehetőségekkel.
„A felhasználók hajlandók appokat telepíteni, de a mindennapokban már csak maréknyit használnak a telefonjukon lévő alkalmazások közül. Így viszont hiába éri el egy pénzügyi szolgáltató, hogy felkerüljön a mobilra, még nem nyerte meg a harcot. Olyan alkalmazásra van szükség, amely magába olvasztja a felhasználók legtöbb igényét, egyszerűsíti az életüket" - mondta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.