Az SAP közelmúltbeli nagy technológiaváltása nyomán született a HANA-alapú S/4 integrált vállalatirányítási rendszer. Az SAP S/4HANA egy teljes körű ERP rendszer, beépített intelligens technológiákkal, köztük mesterséges intelligenciával, gépi tanulással és fejlett elemzésekkel. A rendszer segít a vállalatoknak új üzleti modellek alkalmazásában, az üzleti változások gyors kezelésében, a belső és külső erőforrások összehangolásában és a mesterséges intelligencia előrejelző erejének felhasználásában. Az üzleti folyamatok közötti szoros, natív integráció, az iparági részletezettség és a memóriaalapú (in-memory) adatmodellnek számos előnye van. Az S/4HANA az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb platformfrissítése volt: az üzleti vezetők számára lehetőséget kínált a folyamatok racionalizálására, automatizálására, a valós idejű adatokhoz való hozzáférésre és az innováció felszabadítására.
„Az S/4HANA bevezetése egy cég életében sokkal több volt, mint egy korábban megszokott implementáció – ez már egy digitális átalakulást jelentett, és a legtöbb forradalomhoz hasonlóan ez sem egyik napról a másikra történt. Eleinte vonakodtak a vállalatok ekkora projektbe kezdeni, azonban néhány év elteltével, és a tanulságok beépítésével ma már tisztább rálátásunk van az előnyökre, egyúttal a kihívásokra és lehetséges buktatókra is.” – mondta Holenda Balázs, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának szenior menedzsere.
Milyen előnyöket nyújt az S/4HANA?
Az SAP S/4HANA átírja az alapvető funkcióikat az SAP HANA adatbázison, kihasználja az in memory rendszer képességeit, ezáltal valós időben végez elemzést, így egyedülálló pozíciót biztosít az ERP-piacon. Az ügyfeleknek előbb-utóbb muszáj lesz lépni és áttérni az SAP S/4HANA-ra, annak érdekében, hogy kiaknázzák az SAP HANA in memory számítási teljesítményét, az agilitást, a jobb felhasználói élményt, a valós idejű adatokat, a rugalmas API-kat és az egyszerűsített folyamatokat. Emellett fontos, hogy a régebbi verziók támogatása 2027-ig fokozatosan megszűnik. Ugyanakkor sokan még mindig óvakodnak ettől az átállástól a magas költségek és az áttelepítéshez szükséges aprólékos tervezés miatt – ennek azonban a fenti okok miatt előbb-utóbb be kell következnie.
A bevezetés sok esetben az SAP-t használó vállalatok digitális stratégiájának része. Nagyobb sebességre és agilitásra van szükségük a rendszereik részéről, szükségük van az innovációra, és képesnek kell lenniük a gyors növekedésre. A vállalatok fő motivátora tehát, hogy a legfrissebb technológia alkalmazása által megtartsák pozíciójukat, versenyelőnyüket és naprakészek tudjanak maradni. Akik már túlvannak a rendszer bevezetésén további előnyökként a magasabb teljesítményt, a meglévő üzleti gyakorlat optimalizációját, gyorsabb analitikát, valamint az új technológiák bevezetése szempontjából jobb technológiai készültséget nevezték meg.
"A rendszer másik előnye, hogy lehetőséget nyújt egy Fiori-alapú felhasználói felület (UI) létrehozására. A Fiori szintén új termék az SAP-nál, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy bármilyen eszközről – legyen szó mobilról, tabletről vagy notebookról – hozzáférjenek az intuitív és könnyen kezelhető UI-hoz. Ez a modern vállalatvezetésben már elengedhetetlen.” – mondta Tanos Gergely, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának szenior tanácsadója.
Nem (csak) IT-projekt: transzformáció és változásmenedzsment
Sokan az S/4HANA bevezetésre IT projektként tekintenek, ami hibás kiindulás: ez sokkal inkább üzleti transzformáció. Az SAP ECC-ről való átállás egyedi kihívásokkal jár szervezeti, beszállítói, végfelhasználói és tanácsadói szempontból is, ezért a szervezetszintű változásmenedzsment klasszikus esetével állunk szemben, folyamat- és humán erőforrás menedzsment szempontból egyaránt, a Deloitte szakértői szerint.
A transzformáció szükségességét több dolog indokolja: a növekvő verseny, a környezeti, geopolitikai és üzleti változások is. A digitális transzformációnak köszönhetően az ember által végzett feladatok nagyrészben automatizálttá válnak, ami nem csak a költségcsökkentéshez, árbevétel növekedéshez és hatékonyságnöveléshez járul hozzá, hanem az egyre fontosabb szemponttá váló fenntarthatóság alapját is biztosítja. Az üzleti környezet folyamatosan változik, ezért a folyamatok és modellek állandó felülvizsgálatára és a környezethez igazítására van szükség.
„Az SAP S/4HANA migráció hatalmas lépés a szervezet agilisabbá és hatékonyabbá tételében, ezért az összes érdekelt félnek bele kell egyeznie a bevezetésbe. A szervezeti és informatikai felkészítést előzetesen el kell végezni, és a vállalati kultúrához illeszkedő külső tanácsadó fél kiválasztása is nagyban hozzájárul a migrációs projekt sikeréhez.” – tette hozzá Tanos Gergely.