Jump to content

Startupfőváros lehet Budapest

2017. 02. 14. 10:22

A nemrég elfogadott digitális startupstratégia lényege, hogy a nagy növekedési potenciállal bíró, fiatal vállalkozások fejlődéséhez szükséges kereteket 2020-ig meghatározza. A részletek kidolgozása folyamatos, azonban pár elem már nyilvánvaló - tájékoztatott a Magyar Idők.

A stratégia összefoglalója rámutat: a magyar gazdaság legdinamikusabb, leginnovatívabb vállalatai között számos, viszonylag kicsi, nagyon gyorsan növekvő, már a születésétől fogva globális piacra termelő céget találunk.

Ezek az elmúlt években gombamód szaporodó, tevékenységüket jellemzően az infokommunikációs technológiákra építő vállalkozások messze túlmutatnak az átlagos vállalkozói léten. A program ezért elsősorban azokra a mikro- és kisvállalkozásokra koncentrál, amelyek már létrejöttükkor a globális piacot célozzák meg, mivel a versenyben ezek a cégek a legnyitottabbak a modern technológiákra.

Előnyök és hátrányok

Budapest rendkívül vonzó a fiatal vállalkozók számára, emellett olyan nemzetközi rendezvényeket szerveznek, amelyek még vonzóbbá teszik a várost. Az alacsony megélhetési és munkaerőköltségek miatt lényegesen többet ér egy startup befektetése Budapesten, mint egy drágább nagyvárosban. Viszonylag könnyű a cégalapítás, és igénybe vehetők kedvezményes adózási formák is (kata, kiva). Ugyanakkor az adózási, valamint a szabályozási környezet esetében még mindig van tennivaló.

A startupok támogatását célzó környezet kialakításához a szabályozói környezet átalakítása is szükséges. A felmérések szerint a hazai kkv-knak meglehetősen magasak az adminisztrációs terhei, valamint bonyolult a szabályozás.

Az idei évtől számos kedvezményt kaphatnak a kisvállalkozások, ráadásul az európai uniós pályázatok cégek fejlesztését segítő kiírásai is megjelennek. Emellett több alapítvány, valamint angyalbefektető várja ugrásra készen a kreatív és egyedi ötleteket.

(Forrás: sikeresceg.hu; Profit7.hu; magyaridok.hu; kép: FreeDigitalPhotos.net)