Az online álláshirdető felületek hibái
Az online felületek sokszor személytelenek, általuk a munkakereső nem ismerheti meg azokat, akikkel nap, mint nap dolgozhatna és nem tudja átérezni a munkahely légkörét sem. Erre kitűnő megoldás lehet az alternatív recruitment eszközök használata. Az országunkban is egyre népszerűbb megoldások között léteznek nagyon etikátlan, akár törvénybe ütköző módszerek is!
Alternatív toborzási eszközök
Rengeteg alternatív toborzási eszköz létezik, melyek segítségével a cégek igazi tehetségeket szerezhetnek, akik nem csak jó dolgozók, de lojálisak is: hiszen az alternatív toborzás lényege, hogy munkavállalás előtt a jelölt meg tudja ismerni a céget, annak folyamatait, dolgozóit.
A saját kapcsolatrendszer használata
Ki ne akarna a barátjával, vagy régi jó ismerősével dolgozni? A cégek egyre gyakrabban kérik a HR-eseket, hogy ajánlják a munkalehetőséget megbízható, jól ismert embereknek. Az alkalmazott, vagy akár a vezető ismerősei sokkal mélyrehatóbban ismerhetik meg a céget egy-egy kötetlen baráti beszélgetés alkalmával. A gyakorlatban ez nem működik túl jól, hiszen a munkahelyi konfliktusok sokkal inkább érzelemmel teltek az olyanok között, akik régóta ismerik egymást, így a megoldás is több időbe és energiába kerülhet.
Az etikátlan „munkaerő-lopás”
A legjobban a konkurencia ismeri a cégedet. Gondoljunk csak bele: a szabadpiaci versenyben való túlélés kulcseleme, hogy ismerjük az ellenfeleinket. Alternatív ez a módszer, hiszen a vetélytárs cég dolgozója már találkozott cégünkkel, talán még érdeklődést is mutat. Jól hangzik tehát, hogy az új dolgozóval akár titkos információkhoz is juthatunk a másik cég belső folyamatairól, amivel óriási előnyre tehetünk szert. Az etikátlan módszer azonban könnyen cégünk rovására válhat, ha köztudottá válik, hogy kicsit a konkurens cég fizetése fölé ígérve próbálunk munkaerőt szerezni, titkos információt remélve.
Az unalmas állásbörzék
Mindenki ismeri az állásbörzék lényegét: a cégek felsorolják a náluk való munkavégzés számtalan előnyét, az álláskeresők pedig igyekeznek minél inkább megismerni a nekik érdekes cégeket. Az átlagos állásbörzék azonban sosem túl sikeresek: itt is megvan a távolság a cég magja és az álláskereső között.
A prospektusok osztása és a prezentációk megtartása helyett létezik egy hatékony megoldás: a valódi, személyes interaktivitás bevezetése. Ilyenek például az egyre népszerűbb hackathon-ok (hacking + marathon). A munkakeresők együtt dolgozhatnak a leendő munkatársaikkal, találkozhatnak a vezető fejlesztőkkel, és mélyrehatóan láthatnak bele minden őket érintő tényezőbe.
"A hagyományos online felületeken elvész az emberközeliség, a munkakeresők érdeklődése egy cég iránt pedig hamar köddé válik, ha mindenütt csak a sablonszöveget látják. A mi alternatív, offline platformjainkon megoldást kínálunk erre a nehézségre. A munkakereső és a munkáltató közös érdeke, hogy a munkaviszony megkezdése előtt egy csapatban dolgozzanak különböző feladatokon, ezzel megismerve egymást.” – mondta el Gedai Bence, a magyar hackathon-állásbörzéket szervező Tech Embassy ügyvezetője.