Duplájára nőtt a megújuló energiaforrások támogatási kerete – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára pénteken Nagykanizsán. Cseresnyés Péter két, családi vállalkozások által megvalósított napelempark avatásán beszélt arról, hogy a megújuló energiát termelő beruházások pályázati támogatása nemcsak vállalkozások, de magánszemélyek számára is elérhető.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió tagállamai 2020-ig vállalták, hogy a felhasznált energia legalább 13 százalékát megújuló energiaforrásokból fedezik. Magyarország ezt a vállalást 2016-ban túlteljesítette, már akkor meghaladta ugyanis a 14 százalékot a megújuló energia aránya.
Ötszáz kilowatt termelési kapacitás
A kormány célkitűzéseinek megfelelően az ITM folyamatosan keresi azokat a technológiai és támogatási lehetőségeket, amelyek ezt az arányt még tovább javítják. Nem mindegy ugyanakkor, hogy milyen területen valósulnak meg a nagykanizsaihoz hasonló beruházások, itt ugyanis nem értékes termőföldön, hanem egy másra nem hasznosítható területen épült meg a kettős beruházás – említette Cseresnyés Péter.
Rétházi Csaba, az Agro Boy Kft. ügyvezetője az átadáson közölte: a mintegy négyszázmillió forintos, saját tőkéből és hitelből megvalósított két napelempark együttesen ötszáz kilowatt termelési kapacitású, azaz évente nagyjából ötszáz háztartás teljes villamosenergia-igényét képes előállítani. A fia által vezetett Solaria Kft.-vel közösen mintegy háromhektáros területen összesen több mint négyezer napelemtáblát helyeztek el. A két naperőműparkot napokon belül rákapcsolják az E.ON energiahálózatára – jelezte az ügyvezető.
Dénes Sándor polgármester (Fidesz-KDNP) elmondta, Nagykanizsán egyebek közt oktatási intézmények, a kórház és a polgármesteri hivatal tetején is szereltek fel napelemtáblákat, amelyek villamosenergia-költségekben jelentős, akár negyven százalékot is elérő költségmegtakarítást eredményeznek.