Nagyjából 60 milliárd forintról mondanak le önszámukból a hazai kis és közepes vállalkozások, pusztán azzal, hogy bár módjuk volna rá, mégsem élnek az új vállalkozói adók valamelyikével. A kisadózó vállalkozások tételes adója, a kata és a kisvállalati adó, röviden a kiva jóval alacsonyabb összegeket kér a gazdasági szereplőktől, mint más adók, a vártnál azonban eddig kevesebben éltek a legális „adócsökkentés" lehetőségével - mondta Pankucsi Zoltán.
A lehetőségek nem kellő kihasználásáért a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára a magyar vállalkozók kiszámíthatóságra törekvését nevezte, szerinte ez is közrejátszhat abban, hogy a korábban is alkalmazott, bár magasabb közterhet elváró szabályokat követik. Az sem mellékes, hogy az új adórendszerek előnyeinek megismeréséhez, tömeges alkalmazásához hosszabb idő is szükséges lehet.
A számok szerint emelkedik az érdeklődők száma: májusban a kisadózó vállalkozások tételes adója szerint (Kata) 88 ezer gazdasági szereplő adózott, 2013. vége óta 13 ezren csatlakoztak az adónemhez. Az érintettek egy része új szereplő a gazdaságban, számos vállalkozás viszont korábbi státusát feladva jelentkezhetett be az új adónembe.
Pankucsi Zoltán ennek kapcsán az egyszerűsített vállalkozói adót, az evőt fizetők táborának zsugorodósóra hívta fel a figyelmet. A március végén rögzített adatok szerint az evások száma nem érte el a 45 ezret - számuk a múlt év elején nagyjából 53 ezer volt.
Pankucsi Zoltán beszélt a kisebb cégeknek kialakított kisvállalati adóról is. A kivának nevezett megoldás statisztikája nem mutat különösebb változást; jó ideje hét- és nyolcezer között mozog az adózási módszerhez tartozók táborának nagysága.
Fotó: FreeDigitalPhotos
Sikerescég.hu/MagyarNemzet