Összességében pedig idén, a második negyedévben a hitelintézeti szektor vállalati hitelállománya mintegy 43 milliárd forinttal bővült a tranzakciók hatására, és a folyósítások mind a forint-, mind a devizahitelek esetében meghaladták a törlesztéseket. Az MNB kimutatása szerint csaknem nyolcezer vállalkozásnak helyeztek ki új kölcsönöket a jegybanki projekt második részében: az első szakaszhoz képest nőtt a beruházási hitelek aránya és a mikrovállalkozások súlya.
Vonnák Balázs, a jegybank igazgatója elmondta: a vállalati hitelezés dinamikája a korábbi évekhez képest egyértelműen javuló tendenciát mutat, amiben jelentős szerepet játszottak a jegybanki növekedési hitelprogram és az alapkamat-csökkentések hatására kialakuló alacsony banki kamatok. A szakember kitért arra is: a lakossági hitelek 2015-től élő, új szabályozása az MNB várakozásai szerint nem veti vissza érdemben a hitelkihelyezést. Egyébként a teljes hitelintézeti szektor háztartási hitelállományában folytatódott ugyan a mérséklődés – hozzávetőleg 61 milliárd forinttal – a devizahitelek leépülésének hatására, ugyanakkor a tranzakciókból eredően a forint-hitelállomány emelkedett, mivel az új kihelyezések nagysága jelentősen nőtt.
A jegybank elemzéséből kiderül az is, hogy Magyarországon nem változnak érdemben a hitelfeltételek, azok továbbra is szigorúak maradtak – tulajdonképpen a válság eleje óta nem volt érdemi enyhítés –, de a kamatszint az alapkamattal együtt csökkent, eközben a magyar kamatszint már nem számít a régióban kirívónak. Érdekesség az is, hogy bár az új kihelyezések összege csökken, 2013 első felétől kezdve megnőtt a hosszú lejáratú hitelek iránti kereslet, illetve ezek aránya – többek között a növekedési hitelprogram hatására - a kihelyezésekben.
Fotó: FreeDigitalPhotos
Sikerescég.hu/Magyarhírlap.hu