Idén január elsejétől kezdve a napelemeket a III. kategóriába, a „Jelentős szennyezést okozó termék- és anyagáramok" kategóriába sorolták, míg például az akkumulátorokat csak a II. kategóriát a „Szennyező termék és anyagáramok" -ba sorolták, így erre csak 57 Ft/kg a termékdíj.
A napelemek átlagélettartama 35-40 év és teljes egészében újrahasznosíthatók, hiszen szilíciumból azaz a föld ötödik leggyakoribb eleméből és alumíniumból van a kerete. A napelemek működésük során a szén-dioxid kibocsájtást csökkentik, hiszen megújuló energiából, a nap energiájából állítják elő a villamosenergiát, kiváltva ezzel a hagyományos fosszilis és atomáramot, tehát semmiképpen sem nevezhetők környezetszennyezőnek.
Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szerint jó befektetés a napelem, „mivel hazánkban is évi 10 százalék a napelemes rendszerek hozama, annak ellenére, hogy az EU legmagasabb ÁFA kulcsa terheli mind a napelemeket, mind a villamosenergiát, és mégis a legalacsonyabb a villamosenergia tarifája". A drasztikus mértékű környezetvédelmi termékdíj a 35 000-55 000 Ft+ÁFA összegért megvásárolható napelem modulokra rakodik rá, ez tovább rontja az amúgy is hazánkban leghosszabb megtérülési időt.
Ennek az új termékdíjnak és a kiemelkedő ÁFA kulcsnak köszönhetően a határon túli vállalkozások kerülnek helyzeti előnybe, hiszen a termékdíj csak forgalomba hozót terheli, az ÁFA pedig minden környező országban jelentősen alacsonyabb. Egyre gyakrabban telepítenek szlovák cégek hazánkban napelemes rendszereket – teszik hozzá a közleményben.
Időközben törvénymódosítást kezdeményezett a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó ombudsmanhelyettes, Szabó Marcell azért, hogy a megújuló energiát hasznosító elektromos és elektronikai berendezések után mégse kelljen termékdíjat fizetni.
Sikerescég.hu/Origo
Fotó: FreeDigitalPhotos