Jump to content

Nagyot kellene nőnie minden évben a kkv-szektornak

2016. 01. 17. 10:40

Éves szinten 5 százalékkal kellene nőnie a kis- és középvállalati hitelállománynak ahhoz, hogy az kellően tudja támogatni a reálgazdaságot - mondta el a jegybank főosztályvezetője. Persze mindezt nem állami, hanem piaci alapon, ugyanis év végén befejeződik a növekedési hitelprogram. Pulai György szerint a kihelyezett több mint 2000 milliárd forintnyi hitellel sikerült megállítani az állomány apadását, a vállalkozások azonban aggódnak a finanszírozás várható drágulása miatt.

Sikerült megállítani a hitelállomány csökkenését a növekedési hitelprogrammal (nhp), amelynek révén mintegy 31 ezer kis- és középvállalkozás (kkv) jutott forráshoz - mondta Pulai György, az MNB főosztályvezetője.

Kiemelte, hogy a tavalyi év harmadik negyedévében több mint 3 százalékkal nőtt a kkv-hitelállomány. Ideális lenne, ha ez a hitelállomány minden évben 5 százalék fölötti mértékben nőhetne, ez tudná kellően támogatni a reálgazdaságot - tette hozzá. A program nélkül lényegesen alacsonyabb lett volna a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, az nhp-nak köszönhetően a gazdasági növekedés 1-1,5 százalékponttal lett magasabb 2014-2015-ben - fejtette ki.

Örvendetesnek nevezte, hogy az nhp 2013 őszén indult második szakaszában a teljes hitelállomány 40 százaléka, több mint 500 milliárd forint a mikrovállalati szegmenshez került, és ezeknek a hiteleknek a 75 százaléka beruházási célú volt. A legtöbb forrás, a hitelek háromnegyede a kereskedelembe, a mezőgazdaságba és a feldolgozóiparba jutott el a program segítségével Pulai György szerint.

A növekedési hitelprogram 2013-as indulása óta 31 ezer vállalkozás összesen 2126 milliárd forint értékben kötött hitelszerződést. Az NHP harmadik szakasza két pillérének keretében 2016. január 1. és 2016. december 30. között van lehetőség hitel-, illetve lízingszerződések megkötésére. Az MNB mindkét, egyenként 300 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett pillérben a korábbi szakaszokhoz hasonlóan 0 százalékos kamat mellett biztosít refinanszírozást a hitelintézeteknek, amelyet azok legfeljebb 2,5 százalékos kamatmarzs mellett hitelezhetnek tovább a vállalkozásoknak kizárólag új beruházásaik megvalósítására.

Talán ezzel összefüggésben kissé romlott a hazai kis- és középvállalkozások hangulata a következő egy évre vonatkozólag. Leginkább a beszállítók és a hitelkamatok esetében számítanak a jelenleginél rosszabb helyzetre, míg a közterhek és a munkaerő változását pozitívan értékelik – közölte a K&H.

„A vállalkozások máris reagáltak az NHP kivezetésére, hiszen két év stagnálás után most újra a vállalati hitelkamatok növekedésére számítanak a cégek. A megkérdezett döntéshozók csupán tizede feltételezi, hogy idén még csökkenhetnek a hitelkamatok, míg a szektor átlagosan 0,7%-os díjnövekedést valószínűsít" – részletezte az okokat Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

(Forrás: Sikerescég.hu/MTI Fotó: FreeDigitalPhotos)