Az export 0,1 százalékponttal alacsonyabb növekedése miatt az aktívum 130 millió euróval csökkent az első becslésben közölthöz képest.
A gépek, szállítóesztközök exportja euróban 7,1 százalékkal nőtt tavaly az előző évi 3,9 százalékkal szemben, az élelmiszerexport 6,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, amikor 1,8 százalékkal csökkent.
A kivitel tavalyi értéke 108,929 milliárd euró volt 4,075 milliárd euróval nagyobb az egy évvel korábbinál és harmadik éve haladta meg a 100 milliárd eurót.
Januárban 3,8 százalékkal nőttek az ipari termelői árak
Januárban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 3,7 százalékkal nőttek, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar árai 5,9 százalékkal emelkedtek, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,6 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz mérten. Az exportértékesítés árai 3,8 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóiparban 4,6 százalékkal emelkedtek. A termelői árak összességében 3,8 százalékkal haladták meg a tavaly januárit.
A belföldi termelői árak emelkedése a decemberi 3,3 százalékról, az exportárak 1,9 százalékról gyorsultak fel. A múlt év utolsó hónapjában összességében 2,4 százalékos volt az ipari árak emelkedése.
Az áremelkedés ütemét a munkabérek növekedése, a forint árfolyamváltozása, valamint a nyers- és alapanyagok világpiaci árainak alakulása befolyásolta – fűzte hozzá a jelentés.