Jump to content

Új számlázási szabályok júliustól

2018. 04. 25. 19:00

A július elsejétől életbe lépő új számlázási szabályok minden olyan vállalkozást érintenek, amelyek már valamilyen kész, standard számlázó programot használnak. Késedelmes, hibás vagy valótlan teljesítés esetén számlánként akár 500 ezer forint is lehet a bírság – hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST. 

A számlázással kapcsolatos változás lényege, hogy a cég számlázó programjának a legalább százezer forintnyi áfát tartalmazó – vagyis általános esetben nettó 371 ezer forintos számlaértékű – számlák minden adatát azonnal, online módon továbbítania kell az adóhatóság részére. Az új szabályok július 1-től lépnek életbe, de már most működik a rendszer, amelyhez tesztelési céllal érdemes minél előbb csatlakozni. 

Ezentúl csak olyan program lesz használható, amely automatikusan küldi az adatokat az adóhivatalnak, kiváltva ezzel a jelentések havi benyújtását, hiszen a számla kibocsátása után azonnal, online, számlánként történik az adatszolgáltatás. Az adózónak mindenképpen gondoskodnia kell arról, hogy teljesítse a számlázó programmal történő kötelező adatszolgáltatást.

„Ha a cég valamilyen készen vásárolt, standard számlázó programot használ, fontos, hogy a lehető leghamarabb felvegye a kapcsolatot a program fejlesztőjével annak érdekében, hogy a szükséges verzióváltásról egyeztessenek” – hívta fel a figyelmet Földes Balázs, a Crowe FST szenior menedzsere. Hozzátette: ha a vállalkozás saját, egyéni programból – például nemzetközi cégcsoport szintjén fejlesztett, egységes szoftverből –állítja ki számláit, sürgősen el kell kezdeni annak módosítását, hogy az mielőbb megfeleljen a jogszabályi feltételeknek.

Alkalmankénti számlázás

A szabályozás részletesen meghatározza, hogy a programnak milyen módon, milyen adatstruktúrában, milyen adatokat kell továbbítania az adóhatóság rendszere részére.

Abban az esetben, ha egy adózó csak alkalmanként bocsát ki nagy összegű áfás számlát, és nem kíván az online számlázó programmal foglalkozni, opcionálisan számlanyomtatványra (számlatömbre) kézzel is kiállíthatja a számlát. „Ekkor azonban az áfa összegétől függően naponta vagy hetente külön, manuális adatszolgáltatást kell benyújtani a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) részére a számla adatairól” – hívta fel a figyelmet Földes Balázs.

A szakember szerint azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a pénztárgép által kibocsátott nyugtákra nem vonatkozik a kötelezettség, mivel az évek óta működő, online pénztárgépekre vonatkozó szabályok már ellátják a szükséges adatszolgáltatást.

Viszonylag szűk kört érint, ugyanakkor különösen nehézkes kötelezettségeket jelentenek a változások a külföldi vállalkozások számára, melyek Magyarországot is érintő egyes ügyleteik miatt magyar adószám alatt is regisztráltak külföldi cégként, és magyar áfát felszámítva számláznak.

„Az új szabályok rájuk is vonatkoznak, azaz egy londoni székhelyű cég is magyar számláit csak a magyar adóhatósághoz bekötött, magyar szabályok szerint működő programmal állíthatja ki” – tette hozzá Földes Balázs.

(Forrás: sikeresceg.co.hu, pr7/Fotó: pixabay.com)