Az ÁSZ alelnöke Warvasovszky Tihamér hangsúlyozta: a szervezeti integritás erősítését középpontba állító megközelítés a korrupció elleni küzdelem új színterét nyitja meg azáltal, hogy az integritás erősítését a szervezetek vezetőinek kötelességévé teszi. Kifejtette: a közszféra területén az etikus vezetés és a hatékony vezetés nem választható szét egymástól. Ez az az üzenet, amely végig jelen van a magyarországi etikus közpénzügyi vezetőképzésnek az ÁSZ által kezdeményezett és támogatott tananyagaiban, képzési kurzusaiban.
Versenyképességi kérdés, hogy milyen a közszféra irányítási színvonala – hangsúlyozta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Hozzátette: elég arra gondolni, hogy az elmúlt 50 év során a leggyorsabban fejlődő országok mind-mind javították a kormányzás hatékonyságát és minőségét. Ha Magyarország szeretné javítani versenyképességét, akkor elengedhetetlen az etikus vezetési ismeretek további fejlesztése – tette hozzá.
Az ÁSZ és a Miskolci Egyetem együttműködése keretében egy új szakirányú, közszolgáltatási elemzői továbbképzés indulhatott, mely képzésben nagy hangsúlyt kap a teljesítmény elemzése és mérése mellett az etika és az integritás – fogalmazott Veresné Somosi Mariann, a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánja.
Nincs jó állam etikus közszolgák nélkül – jelentette ki előadásában Kocziszky György, a Miskolci Egyetem professzora, az MNB Monetáris Tanácsának tagja. Mint mondta: a közszolgákkal szemben értékelvű kritériumokat kell támasztani. Hozzátette: alapvető fontosságú, hogy az oktatási rendszer alkalmas legyen az etikai elvek átadására és azok későbbi számonkérésére.
Pulay Gyula, az ÁSZ igazgatója, a Miskolci Egyetem intézeti tanszékvezető docense részletesen bemutatta a szervezet integritás projektjének eredményeit, illetve azt, hogy az ÁSZ hogyan terjesztette el az integritás kultúráját a magyar közszférában.
Az előadásokat követően egy kerekasztal beszélgetés keretében ismerhették meg a konferencia résztvevői.