December-február átlagában az előző év azonos időszakához képest 70 ezer fős növekedéssel 4441 millió főre nőtt a foglalkoztatottak száma – közölte a KSH. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 129 ezerrel nőtt, a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 40 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 20 ezerrel csökkent. A munkaerőpiacon újonnan megjelenők száma 45 ezerrel meghaladta az egy évvel korábbit, miközben a 15-74 éves népesség lélekszáma 54 ezerrel csökkent.
A 15-64 éves korosztály foglalkoztatási rátája egy év alatt 1,7 százalékponttal 68,7 százalékosra emelkedett, az aktivitási ráta 71 százalékos volt a tavaly december és idén február között eltelt három hónap átlagában. A 15-24 éves fiatal foglalkoztatottak létszáma 11 ezerrel, foglalkoztatási rátájuk 28,2 százalékkal csökkent.
Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú 25-54 évesek foglalkoztatási rátája 1,3 százalékponttal, 83,9 százalékra, az idősebb 55-64 éves korosztályba tartozóké 3,4 százalékponttal, 53,8 százalékra nőtt. A Európa 2020 stratégiában az Európai Unió 2020-ra 20-64 éves korcsoportban 75 százalékos foglalkoztatási célértéket tűzött ki. Ebben a korosztályban a foglalkoztatási ráta Magyarországon 1,8 százalékponttal, 73,9 százalékra emelkedett egy év alatt. A férfiaknál 81,8, a nőknél 66,2 százalékos volt a ráta a 2017. december-2018. februári időszakban.
Növekszik a gazdaság
A magyar gazdaság növekedését jelzi az, hogy a december-februári időszakban 70 ezerrel többen dolgoztak, mint egy évvel korábban – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a statisztikai adatokat kommentálva. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az év elején nem történt meg az a visszaesés a dolgozók számában, amely szezonális okok miatt be szokott következni.
Az elmúlt negyedévben minden szektorban növekedett vagy változatlan maradt a foglalkoztatottság – hangsúlyozta a tárcavezető.
Kiugróan jó eredmény
Horváth András, a Takarékbank elemzője elmondta: az előző 3 havi átlaghoz képest ötezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami kiugróan jó eredménynek számít és jelzi a kiemelkedően erős elsődleges munkaerőpiacot, mivel ebben az időszakban többnyire csökkeni szokott a létszám szezonális hatások miatt. A legjobb munkavállalási korú, 20-64 éves korosztály 73,9 százaléka dolgozott, ami már érdemben meghaladja az EU28-ak 71,1 százalékos átlagos rátáját, de további erőfeszítésekre van szükség az egyik fő versenytárs cseh gazdaság 76,7 százalékos rátájának eléréséhez.
Mint mondta, a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is mintegy 600 ezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik a dolgozni szándékozó inaktívak, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve. Figyelembe kell venni azonban, hogy a fenti csoportok egy részének a foglalkoztathatósága meglehetősen problémás, így érdemi beavatkozások szükségesek a nyílt munkaerőpiacon való megjelenésükhöz.